Interaktīvā dejas izrāde “3D par telefoniem” projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros

Š.g. 19. martā Limbažu novada ģimnāzijā viesojās laikmetīgās dejas kompānija “Ārā”, lai demonstrētu interaktīvo dejas izrādi “3D par telefoniem”.

Šis ir sociāls projekts, kas veidots skolu jauniešiem, lai runātu par mobilo telefonu lomu jauniešu dzīvē – cik lielu lomu tie ieņem jauniešu dzīvē.

Dejas kompānijas jaunieši 3 cilvēku sastāvā, izmantojot laikmetīgās dejas elementus, stāsta par to, ka mūsdienu globālajā pasaulē telefons ir katram, to var nopirkt, taču tiek uzsvērts arī tas, ka telefons nav prasīgs – nav nepieciešama emocionālā piesaiste, nav principā nekādas atbildības, ja nu vienīgi “jāpabaro” baterija, tomēr tas atņem visu mūsu brīvo laiku – brutāli, bet vienlaikus tik nemanāmi. Mākslinieki šo savā ziņā aktuālo problemātiku pauž caur deju, kustību, zīmīgiem tekstiem, atslēgas vārdiem uz tāfeles, izmantojot arī groteskas elementus, tādējādi izceļot telefonu nozīmes, lietojuma pārspīlējumu mūsdienās.

Izrāde ir maksimāli atslogota no visa liekā, nav scenogrāfijas (precīzāk, to veido jaunieši klases telpā, telpa pati par sevi, kas katrreiz būs citāda), nav gaismas, nav īpašu tērpu, nav iepriekš paredzētas mūzikas (to daļēji iekļauj arī paši jaunieši), ir tikai cilvēku saskarsme, kas veido izrādi. Rezultātā jaunieši gūst jaunu, bieži nebijušu pieredzi un uzzina par laikmetīgo deju kā Latvijas kultūras sastāvdaļu.

Par to, vai telefona lietošana ir laba vai slikta, katrs pats var izdarīt secinājumus, par kuriem labāk palīdz aizdomāties nodarbības beigās vadītā diskusija, piemēram, vai un kā reālā un virtuālā pasaule var konkurēt savā starpā, vai var būt tā, ka aiz nevainīga “smaida simbola - emoji” patiesībā slēpjas raudoša dvēsele? Un daudz citu jautājumu, kas jauniešus rosina aizdomāties, vērst uzmanību uz šo parādību. Skats uz jauniešu atkarību no telefoniem, darot to bez moralizēšanas, izvērtējot gan labo, gan slikto, ko tas dod.

Vai viedtālruņa lietošana izmainīs cilvēku stāju nākotnē, vai šīs izmaiņas ir labas vai sliktas – kopā jāmeklē atbildes!

 deja2 deja3 deja6 

Direktores vietniece Zane Kalniņa